Pěstounství. Způsob jak darovat pěkné dětství.

Hlavní stránka Aktuality Pěstounství. Způsob jak darovat pěkné dětství.

Pěstounství. Způsob jak darovat pěkné dětství.

4.9.2017, Sekce: Aktuality

V novinách Okno do kraje byl vydán článek na téma pěstounství, který inicioval Krajský úřad Zlínského kraje.


Manželé Jochecovi měli dvě vlastní děti a následně se rozhodli vytvořit domov dalším čtyřem dětem, které postupně přijali do pěstounské péče. Nyní se věnují institutu pěstounství na přechodnou dobu a pracují v krajském týmu, který pomáhá ohroženým dětem.

Ve Zlínském kraji je evidováno cca 470 dlouhodobých pěstounských rodin (většinu tvoří probuzenečtí pěstouni – zpravidla babičky a dědečkové), ve kterých vyrůstá cca 650 dětí.

V rámci kraje není dostatek rodin, které by si vzaly do pěstounské péče děti starší 6 let, sourozence, děti s výchovnými problémy, popř. zdravotním postižením či děti smíšeného etnika. Skupina dětí je velmi různorodá, proto je zapotřebí mít i různorodé žadatele o pěstounskou péči, aby mohli být vybráni ti nejvhodnější.

Pěstounství má dvě formy. Dlouhodobou pěstounskou péči a pěstounskou péči na přechodnou dobu. U dlouhodobé pěstounské péče se může pečovat o dítě a zároveň pracovat, pokud se negativně neprojeví na péči o dítě. U dlouhodobých pěstounů se situace liší dle toho, jak staré dítě přijímají a jaké jsou jeho potřeby. U pěstounské péče na přechodnou dobu se předpokládá opuštění stávajícího zaměstnání a zaměření se na novou roli pěstouna (proto se také odměna přibližuje průměrnému platu). Konkrétnější finanční zabezpečení pěstounů upravuje zákon o sociálně-právní ochraně dětí.

Radní Zlínského kraje pro sociální záležitosti, rodinnou politiku a neziskový sektor, Michaela Blahová, vyjádřila svůj názor na pěstounskou péči následovně: „Rodina, ať už vlastní nebo náhradní, je místo, kde získáváme sociální návyky a přirozeně se učíme všem dovednostem potřebným pro založení své vlastní rodiny.“

 

Celý článek je k dispozici zde.

 

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2023