Aktuality

6.8.2021, Sekce: Aktuality

Pomocné nástroje k vyhodnocování situace dítěte a jeho rodiny

Vyhodnocování situace dítěte a individuální plánování jsou důležitými nástroji, které sociální pracovníci OSPOD využívají při své práci s dětmi a rodinami. K tomu, aby bylo na vyhodnocení možné navázat individuálním plánem ochrany dítěte (IPOD) je nezbytné, aby došlo ke komplexnímu popisu jednotlivých oblastí života dítěte a ke zjištění, jaké potřeby v jednotlivých oblastech dítě má, jaká ho ohrožují rizika a jaké ochranné faktory (zdroje podpory) mohou daná rizika eliminovat.
přečíst celý článek


29.6.2021, Sekce: Aktuality

Poznatky z diskuse organizace Lumos „Změny v systému péče o ohrožené děti. Jsme na konci cesty?“

Organizace LUMOS připravila dne 23. 6. 2021 on-line diskusi pod názvem „Změny v systému péče o ohrožené děti. Jsme na konci cesty?“ Profesionálové z neziskových organizací zaměřujících se na podporu dětí a jejich rodin, samosprávy, MPSV ČR a pobytových zařízení pro děti přemýšleli nad tématem prevence, práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí, úlohy pobytových zařízení pro děti, náhradní rodinné péče a dětí se specifickými potřebami. Jejich diskusi sledovalo téměř 300 účastníků, kteří se zároveň aktivně zapojovali formou příspěvků v chatu, dotazů a on-line hlasování na různá témata.
přečíst celý článek


1.6.2021, Sekce: Aktuality

Pozvánka na diskusi „Změny v systému péče o ohrožené děti. Jsme na konci cesty?“

Organizace Lumos zve na diskusi mezi odborníky v oblasti péče o ohrožené děti. Rádi by se ohlédli a zrekapitulovali, co vše se za posledních deset let změnilo a na čem je potřeba pracovat. Prostor dostanou nejen zástupci státního sektoru, krajů a neziskových organizací, kteří vystoupí v jednotlivých částech. Každý bude mít možnost zapojit se do diskuse zasláním komentářů či dotazů pomocí online aplikace.
přečíst celý článek


25.5.2021, Sekce: Aktuality

Inspirace z Itálie – diskuse s Danielou Vidoni na téma „Péče o děti v ohrožení duševního zdraví“.

V rámci projektu „Podpora zavedení multidisciplinárního přístupu k duševně nemocným“ proběhla 30. 4. v návaznosti na webinář z ledna¹ diskuse s dětskou psychiatričkou, doktorkou Danielou Vidoni, která se již 17 let věnuje práci s dětmi a adolescenty s duševním onemocněním v oblasti Terstu. Paní Vidoni odpovídala na četné dotazy z auditoria.
přečíst celý článek


12.5.2021, Sekce: Aktuality

„Rezervuj si termín“ - pozvánka na konferenci k reformě péče o duševní zdraví

Ministerstvo zdravotnictví České republiky zve na online odbornou konferenci s názvem „Vidíme již novou podobu péče o duševně nemocné v praxi?“, která se bude konat ve dnech 19.-20. května 2021. Konference je realizována v rámci probíhající reformy péče o duševní zdraví a klade si za cíl informovat o aktuálním stavu reformy na základě zkušeností lidí z praxe. Součástí programu jsou přednášky i interaktivní workshopy.
přečíst celý článek


5.5.2021, Sekce: Aktuality

Online setkání S DŮVĚROU V SÍLU RODINY k příležitosti 100. realizace rodinné konference

V úterý 20. 4. 2021 se konalo online setkání svolané organizací RK Centrum z Chrudimi ku příležitosti 100. realizace rodinné konference v České republice. Setkání mělo podnítit další zájem o tuto unikátní metodu sociální práce, která zásadně mění paradigma – odborníkem na pomoc rodině není odborník/sociální pracovník, ale rodina sama, která nejlépe zná a rozumí své situaci. Základním rozdílem je, že odborník/sociální pracovník se v zásadě soustředí na rizika, zatímco rodina na své potřeby – a to je správné. Jakmile rodina zmobilizuje své síly, tedy navrhne a realizuje odborníkem/sociálním pracovníkem odsouhlasený plán, je přirozeně více motivována (také si rádi děláte věci po svém a nemáte rádi, když Vám někdo cizí říká, co máte dělat, že?) a zároveň dochází k jejímu zmocnění. Sebevědomí je na místě – dokázali vyřešit svůj problém. A odborník/sociální pracovník jásá – máme o klienta méně v duchu přísloví: „Dej člověku rybu a nasytíš ho na jeden den. Nauč ho chytat ryby a nasytíš jej na celý život.“
přečíst celý článek


26.4.2021, Sekce: Aktuality

Rodinné prostředí místo ústavní péče – inspirativní zahraniční praxe

V pátek 26. 3. 2021 představily pracovnice organizace Lumos týmu odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí MPSV ČR inspirativní praxi ze zahraničí (Slovensko, Irsko, Velká Británie) i ČR v zabezpečování péče o děti, které nemohou vyrůstat ve vlastní rodině.
přečíst celý článekCopyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2021