Pracovní skupiny se shodují na potřebě změny pro děti

Hlavní stránka Aktuality Pracovní skupiny se shodují na potřebě změny pro děti

Pracovní skupiny se shodují na potřebě změny pro děti

22.6.2023, Sekce: Aktuality

V minulých dnech se uskutečnila setkání pracovních skupin, které jsou významnou součástí procesu příprav nového právní úpravy na ochranu dětí a podporu rodin.


Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo přistoupit k přípravě tohoto zákona odlišně, než jak tomu bývá obvyklé. Vzhledem k tomu, že systém péče o ohrožené děti a rodiny je natolik komplexní a pestrý, byla zvolena cesta zapojení takřka všech, kteří cítí, že je změna potřeba a chtějí být u toho. Do pracovních skupin a konzultací se přihlásilo více než 200 organizací a jednotlivců z oblastí sociálních a komunitních služeb, ústavních zařízení, náhradní rodinné péče, soudnictví, orgánů sociálně-právní ochrany dětí a dalších subjektů. Standardnímu legislativnímu procesu tak předchází živý a otevřený konzultační proces, jehož cílem je, aby byl vznik zákona co nejtransparentnější a zahrnul dobrou praxi a zkušenosti těch, kteří podporují děti a rodiny při řešení jejich obtížných životních situací.

Členové pracovních skupin se věnují klíčovým tématům, mezi která patří identifikace ohrožení dítěte, krizové mechanismy, veřejnoprávní a soudní ochrana dětí, podpora dětí a rodin v komunitním prostředí a rozvoj služeb na podporu ochrany dětí a rodin.

Úvodní setkání pracovních skupin se věnovala principům a koncepci nové právní úpravy, která by měla překonat rozdílnost v přístupech k ohroženým dětem a rodinám zapříčiněnou zejména rezortní roztříštěností. Nová právní úprava klade důraz na naplňování nejlepšího zájmu dětí a včasnou podporu a pomoc rodinám.

Je potěšující vidět odhodlání lidí pracovat na změně, která může znamenat cestu k modernímu systému péče o ohrožené děti a rodiny.

Práce expertních týmů a vznik nové právní úpravy je podpořena Kanceláří UNICEF pro podporu řešení uprchlické situace v ČR v rámci partnerství s Ministerstvem práce a sociálních věcí.

 

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024