Seminář o zavádění principů Cochemského modelu do praxe v rámci opatrovnických řízení

Hlavní stránka Aktuality Seminář o zavádění principů Cochemského modelu do praxe v rámci opatrovnických řízení

7.2.2017, Sekce: Aktuality

Dne 2. února se konal na půdě Krajského úřadu v Jihlavě ojedinělý seminář na téma „Zavádění principů Cochemského modelu do praxe v rámci opatrovnických řízení.“


Cochemský model by se dal definovat jako postup, který určuje průběh opatrovnického řízení. Základ tkví ve spolupráci všech zúčastněných profesí, jakými jsou soudci, advokáti, OSPOD, poradny, mediátoři, a jiné. Prioritou, stejně jako v projektu „Systémový rozvoj a podpora nástrojů SPOD“, je nejlepší zájem dítěte, které má právo na zachování obou rodičů.

Hlavní blok semináře vedla zakladatelka spolku cochem.cz, paní Markéta Nováková. Paní Nováková vysvětlila, že se tento model stává velmi atraktivním pro české soudnictví. Některé české soudy jej zavádí přímo do praxe (př. Nový Jičín). Cochemskou praxi vykonává tzv. Interdisciplinární tým, který sestává ze soudních znalců, psychologů, pracovníků OSPOD, advokátů, mediátorů, soudců a odborných poraden. Tyto subjekty dále vykonávají standardizovaný postup, kde jsou jasně definované role, závazky a povinnosti v daný časový rámec. Základními znaky Cochemského modelu jsou multidisciplinární spolupráce, rychlost jednání, důraz na přímou komunikaci na úkor byrokracie, posílení rodičovské odpovědnosti v rozhodování o dětech. Důsledkem je prevence konfliktu, tedy jeho minimalizace. Právě cesta k dohodě je zásadním cílem Cochemké praxe.

Dále na semináři vystoupil pan Robin Brzobohatý, mediátor Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí v Brně. Poukázal na důležitost setkávání všech aktérů zapojených do procesu. Tímto aktéři přispějí do komplexnějšího vhledu do práce ostatních profesí.

Tohoto setkání se účastnilo 70 účastníků z řad soudců okresních soudů, zástupců OSPOD, rodinných terapeutů, advokátů a mediátorů z Vysočiny. „Věřím tomu, že Kraj Vysočina bude patřit k regionům, kde je justice k dětem přátelská. A podobná setkání a výměny názorů a zkušeností k pozitivnímu vývoji přispívají. Věřím, že se zástupci soudů navážeme další spolupráci a podpoříme je v aplikace tohoto modelu, “ sdělil na závěr náměstek hejtmana Pavel Franěk.

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024