Vyhodnocování a IPOD - základní nástroje sociální práce s ohroženými dětmi a rodinami

Hlavní stránka Aktuality Vyhodnocování a IPOD - základní nástroje sociální práce s ohroženými dětmi a rodinami

14.1.2014, Sekce: Aktuality

Jedním ze základních nástrojů sociální práce s ohroženými dětmi a rodinami jsou vyhodnocování situace dítěte a tvorba individuálního plánu ochrany dítěte. Využití těchto dvou nástrojů sociální práce je zakotveno v novele zákona o sociálně právní ochraně dětí, zákon č. 401/2012 Sb. ze dne 7. 11. 2012.


V rámci individuálního projektu MPSV Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny probíhají mj.  procesy ověření a implementace nástrojů práce s dítětem a rodinou, tedy právě vyhodnocování situace dítěte a tvorba individuálního plánu ochrany dítěte.

V říjnu 2013 došlo na půdě MPSV k vyškolení týmu 30 odborných konzultantů z pěti pilotních krajů (tj. Karlovarský, Pardubický, Královéhradecký, Olomoucký a Zlínský kraj) a Prahy panem Michaelem Mawbym. Pan Mawby připravil pro české konzultanty praktický seminář postavený na programu skotské vlády "GIRFEC - Get It Right For Every Child" (http://www.girfecna.co.uk). Konzultanti, vybraní z řad pracovníků/ic orgánu sociálně-právní ochrany dítěte i z organizací pověřených k výkonu sociálně-právní ochrany dítěte a jiných neziskových organizací či odborných pracovišť, v průběhu měsíců listopad a prosinec 2013 spolupracovali na tvorbě vyhodnocení a individuálních plánů ochrany dítěte s 59 sociálními pracovníky či kurátory pro mládež ve 29 městech z výše uvedených krajů.

Výsledkem jejich práce je soubor 295 vyhodnocení a individuálních plánů ochrany dítěte, které budou sloužit jako podklad pro další analýzu a následné zpracování manuálů pro práci s oběma nástroji. Výstupy z této pilotáže se promítnou rovněž do školení pro pracovníky OSPOD, které je v rámci projektu plánováno na období květen 2014 - květen 2015.

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2023