Kdo se může stát náhradním rodičem? Nová brožura pro zájemce o náhradní rodinnou péči

Hlavní stránka Aktuality Kdo se může stát náhradním rodičem? Nová brožura pro zájemce o náhradní rodinnou péči

26.6.2019, Sekce: Aktuality

Jak jsme Vás již informovali, s koncem projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí budeme průběžně zveřejňovat aktuality o jednotlivých výstupech projektu. Většinu z nich již nyní naleznete ke stažení v sekci DOKUMENTY. A to i ten dnešní, který přináší ucelené informace o tom, kdo se může stát náhradním rodičem a jak odborné posuzování probíhá.


V České republice aktuálně žije několik tisíc dětí, které nemohou z nejrůznějších důvodů vyrůstat ve své biologické rodině. V takových případech je jednou z možností pomoci právě náhradní rodinná péče. Cesta k náhradnímu rodičovství však nějakou dobu trvá a po tu dobu si může zájemce o náhradní rodinnou péči klást spoustu otázek: „Co bych měl jako budoucí osvojitel, pěstoun či pěstoun na přechodnou dobu splňovat, aby mohl přijmout dítě do náhrad­ní rodinné péče?“ nebo „Co mě v rámci odborného posuzování čeká?“ A právě to se dozví v nové brožuře „Kdo se může stát náhradním rodičem? Kritéria odborného posuzování pro zájemce o náhradní rodinnou péči“.

Jejím cílem je informovat zájemce o náhradní rodinnou péči o obsahu odborného posuzování, konkrétně jakých oblastí života se posuzování týká, proč je důležité z hlediska náhradní rodinné péče tyto oblasti sledovat a jaká jsou kritéria jejich naplnění. Materiál nabízí vhled do obsahu odborného posuzování, který srozumitelným způsobem seznamuje zájemce o náhradní rodinnou péči s procesem odborného posuzování a především činí proces odborného posuzování směrem k zájemcům o náhradní rodinnou péči transparentním.

Na vzniku materiálu se podílela pracovní skupina sociálních pracovníků a psychologů, kteří se procesu odborného posuzování toho času profesně věnovali. Materiál byl součástí pilotáže v průběhu roku 2018 a mezi cílovou skupinou, tedy zájemci o náhradní rodinnou péči, se setkal s pozitivní odezvou.

Materiál je určen zájemcům o všechny formy náhradní rodinné péče, tedy potenciálním osvojitelům, pěstounům či pěstounům na přechodnou dobu.

Tištěná podoba materiálu, který vyšel v nákladu 6000 ks, bude distribuována zejména na krajské úřady, OSPOD a doprovázejícím organizacím.

Brožura Kdo se může stát náhradním rodičem? Kritéria odborného posuzování pro zájemce o náhradní rodinnou péči je ke stažení ZDE.

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024