Slyšte nás, je to pro nás důležité

Hlavní stránka Aktuality Slyšte nás, je to pro nás důležité

Slyšte nás, je to pro nás důležité

11.11.2022, Sekce: Aktuality

Projekt „Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí“ běží na plné obrátky.


Máme za sebou 10 facilitovaných fokusních setkání. Sedm z nich se soustředilo na děti různých skupin (děti ze soukromé školy z velkého města, děti ze sociálně vyloučených rodin v malém městě, děti s postižením, děti z ústavní péče, děti z rodin zasažených rozvodem, děti se zkušeností s účastí ve školních parlamentech apod.). Celkově se účastnilo 54 dětí a mladých lidí. Tři fokusní skupiny se orientovaly na aktéry, kteří pracují s dětmi. Účastnilo se jich 59 expertek a expertů. Dotazníkové šetření „SLYŠTE NÁS, JE TO PRO NÁS DŮLEŽITÉ“ nám ukázalo, jestli a jak můžou děti říct dospělým, co se jim líbí a co ne. Šetření se účastnilo 240 dětí napříč ČR. Dotazníkové šetření „PARTICIPACE DĚTÍ V NAŠÍ PRAXI“ jsme rovněž provedli mezi odbornicemi a odborníky, kteří s dětmi a pro děti pracují. Mapovali jsme, jak se jim participace dětí v jejich praxi daří, jaké nástroje používají, nebo naopak, jakou podporu by potřebovali. Šetření se účastnilo 96 expertek a expertů. Výsledky budeme již brzy sdílet v připravované zprávě z projektu.

Koordinátor projektu – CP4Europe vydal začátkem října ZPRÁVU Z KONFERENCE V IRSKÉM CORKU, jejíž součástí byli odbornice a odborníci, děti a dospívající ze všech zapojených zemí, tj. České republiky, Finska, Slovinska, Portugalska, Islandu a Irska. Rada Evropy představila unikátní nástroj pro měření míry zapojování dětí do věcí, které se jich bezprostředně týkají – CPAT. Aktivně se diskutovalo o důležitosti participace dětí v čase krize a hledaly se cesty, jak co nejefektivněji zapojovat i ty nejmenší. 

Na konferenci nemohly chybět ani naše dětské zástupkyně, Anna a Magda.

Dospívající Anna, Magda, Arnar, Gloria, Izabela, Izabela Lara, Mariana, Maya, Sisu a Tuvia, kteří se ve svých zemích v rámci zapojování dětí aktivně angažují, obdrželi certifikát účasti.

Konference měla rovněž inovativní nádech. Každá ze zapojených zemí sdílela aktivity, které považovala za progresivní a hodné k šíření.

Více o INOVACÍCH najdete ZDE.

ZPRÁVU Z KONFERENCE v Irském Corku najdete zde.

Více o PARTICIPAČNÍM NÁSTROJI najdete zde

V rámci Rady Evropy byla vytvořena DĚTSKÁ PORADNÍ SKUPINA, jejíž součástí je i Magda a Anna. Aktuálně s partnerem projektu Mezinárodním institutem pro dětská práva a rozvoj vytváří mezinárodní kampaň na posílení participace.

Zástupkyně a zástupci všech členských zemí, včetně dětí a dospívajících, se pravidelně setkávají s expertkami Rady Evropy. Společně vytváří ukazatele výsledků, které budou součástí Participačního nástroje CPAT.

Více o TVORBĚ UKAZATELŮ VÝSLEDKŮ ZDE.

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) chystá v roce 2023 konferenci „JSME V TOM SPOLU aneb Participace nás baví“. Tým MPSV představí aktuální výstupy projektu. Primárně však půjde o kreativní akci, kde budou děti společně s expertkami a experty hledat cesty, jak světy dětí a dospělých propojit tak, aby jim v různých oblastech jejich života (např. doma, ve škole, na kroužcích, v nemocnicích, v komunikaci se soudy, sociálními pracovnicemi a pracovníky apod.) bylo dobře a bezpečně.

CP4Europe tým plánuje závěrečnou konferenci, na které se představí výstupy všech zapojených zemí.

O konkrétních termínech konference MPSV a závěrečné konference CP4Europe Vás budeme informovat v dohledné době. 

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024