Dítě v pobytové péči – specifika vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánování

Hlavní stránka Aktuality Dítě v pobytové péči – specifika vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánování

16.10.2020, Sekce: Aktuality

Umístění dítěte do jakékoliv formy pobytové péče (př. kojenecký ústav, dětský domov, výchovný ústav apod.) je vždy výrazným zásahem do života dítěte a rodiny. Provází ho obvykle náročné situace spojené s přesunem dítěte do pobytového zařízení, jeho adaptací na nové prostředí, zároveň potřeba zachování co nejbližšího kontaktu s rodiči a intenzivní podpora rodičů tak, aby se dítě mohlo v optimálním případě rychle vrátit domů. Nároky na vyhodnocení situace dítěte, a zejména plánování další práce s dítětem a rodinou spočívají především na pracovnicích a pracovnících orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), kteří jsou koordinátory pomoci dítěti a rodině. V článku zveřejněném v časopisu Sociální práce / Sociálna práca se dozvíte více o nástroji vyhodnocení situace dítěte a rodiny, který spolu s individuálním plánem ochrany dítěte tvoří základní součást sociální práce pracovníků OSPOD s ohroženými dětmi a jejich rodinami.


V článku se opíráme se o poznatky z realizace projektu MPSV „Podpora systémových změn v oblasti služeb péče o ohrožené děti, mladé lidi a rodiny v České republice“, který se zaměřuje na problematiku situace dětí, které vyrůstají v pobytové péči. Shrneme základní informace z projektových aktivit, a to zejména metodické podpory pracovnic a pracovníků OSPOD a návštěv dětí v ústavních zařízeních.

Článek původně vyšel v časopise Sociální práce / Sociálna práca, č. 5/2020 Síťování v sociální práci.

Přečíst si ho můžete ZDE.

Zpět do přehledu


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2021