Co upravuje?

Sociálně-právní ochrana upravuje zájem státu o dítě, kterému rodiče zemřeli, neplní povinnosti plynoucí z rodičovské zodpovědnosti nebo nevykonávají či zneužívají práva plynoucí z rodičovské zodpovědnosti a dále na děti, které byly svěřeny do výchovy jiné fyzické osoby než rodiče nebo děti, které vedou rizikový způsob života.

Popisuje, jaká jsou možná opatření a zařízení sociálně-právní ochrany, za jakých okolností lze svěřit dítě do pěstounské péče nebo jak postupovat při zprostředkování osvojení. Upravuje možnosti poskytování sociálně-právní ochrany pověřenými osobami, nutné podmínky kvalitního zajištění.

Příběh

Paní Jana je máma pěti dětí. Děti žijí s matkou, zatímco jejich táta žije jinde. Děti se se svým tátou občas vídají. Paní Jana přišla za sociální pracovnicí se zakázkou, že by chtěla umět lépe komunikovat se svým bývalým partnerem. Sociální pracovnice městského úřadu paní Janě doporučila jedno sdružení, které poskytuje sociálně-aktivizační služby pro rodiny s dětmi.

Po roce spolupráce mezi paní Janou a pracovnicí sdružení popisuje paní Jana situaci takto: „Během spolupráce s asistentkou se komunikace mezi námi o dost zlepšila. Asistentka mě naučila, že všechny problémy jsou řešitelné. Mohla jsem se s ní o všem radit, kdykoliv jsem si s něčím nevěděla rady.

S asistentkou jsme společně hledaly lepší bydlení pro mou rodinu, učila jsem se vyřizovat sociální dávky, na které mám nárok, naučila jsme se, jak s dětmi efektivněji mluvit. Těší mě, že vidím výsledky své snahy, dokonce i paní učitelka ve škole mi posledně říkala, že se jí jeví samostatnější a zodpovědnější, než dřív.

Nyní jsem schopna si poradit sama, a to jak s vyřizováním sociálních dávek, tak i s výchovou svých dětí. Problém s bydlením je už také vyřešen. Spolupráce s asistentkou pro mě byla výbornou zkušeností do života“.


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024