Aktuality

11.9.2018, Sekce: Aktuality

Česká republika oslaví Dny pěstounství

V sedmi krajích oslaví v září a říjnu pod záštitou Ministerstva práce a sociálních věcí (Tý)dny pěstounství. Akce nabízí možnost poděkovat všem pěstounům starajícím se o děti, které nemohou být se svými rodiči. Středočeský, Jihočeský, Královéhradecký, Moravskoslezský, Olomoucký a Pardubický kraj a Vysočina připravily pro pěstounské rodiny, ale i širokou veřejnost bohatý program.
přečíst celý článek


2.8.2018, Sekce: Aktuality

Cesty za inspirativní evropskou praxí: Děti a mládež s rizikovými projevy chování - zejména děti ve věku 12+, Švédsko (4. díl)

V rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ zavítali pracovníci odborného týmu zabývající se inovacemi v tématu „Děti a mládež s rizikovými projevy chování se zaměřením na děti ve věku 12+“ do Švédska. Zde navštívili Fryshuset, dynamickou organizaci zaměřenou na všestranný rozvoj a podporu dětí a mládeže. Cílem návštěvy bylo sdílení dobré praxe a načerpání inspirace pro připravovanou metodiku, která bude součástí publikace zaměřené na inovace v práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami a kterou MPSV představí na podzim tohoto roku.
přečíst celý článek


25.7.2018, Sekce: Aktuality

Co školy potřebují k včasné pomoci ohroženým dětem?

S jakými obtížemi u žáků se školy potkávají nejčastěji? Vědí, na koho se můžou obrátit - kdo může dítěti a rodině pomoci? A kdy je již vhodné kontaktovat pracovníky orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)? Jak probíhá spolupráce s OSPOD a co školy potřebují k účinné a včasné pomoci ohroženým dětem? Nejen tyto otázky byly součástí dotazníkového šetření a setkání na téma spolupráce OSPOD a základních škol v obci s rozšířenou působností (ORP) Zlín. Zorganizovaly ho pracovnice projektu Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí Ministerstva práce a sociálních věcí působící ve Zlínském kraji.
přečíst celý článek


23.7.2018, Sekce: Aktuality

Dítě v problémové situaci jako společné téma setkání učitelů a sociálních pracovníků

V aktuálním Zpravodaji obce Konice vyšel článek, kterým do prázdninového čísla přispěla lokální síťařka Jitka Klemsová. Dozvíte se v něm o úspěšných setkáních učitelů a sociálních pracovníků ve školách, která se díky aktivní podpoře lokální síťařky podařilo zprostředkovat téměř ve všech obcích spadajících pod obec s rozšířenou působností Konice. Díky těmto schůzkám se podařilo prohloubit spolupráci mezi aktéry - vyjasnit kompetence a nastavit pravidla spolupráce.
přečíst celý článek


17.7.2018, Sekce: Aktuality

Cesty za inspirativní evropskou praxí: jak rozpoznat ohrožené dítě ve škole, Slovensko. 3. díl

Jak včasně rozpoznat ohrožení dítěte ve škole? Jaká je role pedagogů? Jak systémově ošetřit jejich preventivní roli ve škole? Nejen tyto otázky si kladl tým působící v projektu „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně právní ochrany dětí“ Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV), který hledal inspiraci na Slovensku. Tým složený z metodiků MPSV a zástupkyně akademické sféry se zaměřoval na poznatky k tématu „Prevence a včasná identifikace ohrožení dítěte ve škole“. Cílem návštěvy bylo posbírat nejen příklady dobré praxe, ale i hledat systémové řešení výše uvedeného tématu s možností aplikace do praxe České republiky. Zjištěné informace tým využije pro připravovanou metodiku inovativních služeb, kterou MPSV představí na podzim.
přečíst celý článek


11.7.2018, Sekce: Aktuality

Cesty za inspirativní evropskou praxí: minimalizace dopadů rozvodové či rozchodové situace rodičů na děti – Leiden, Holandsko (2. díl)

Pracovníci projektu „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“, který je realizován Ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), se v rámci aktivity zaměřené na inovativní přístupy, vypravili za inspirací do holandského Leidenu. Cílem bylo přinést informace o inovativní praxi v rámci tématu Minimalizace dopadů rozvodové či rozchodové situace rodičů na děti. Poznatky z této stáže se objeví v připravované metodice, jež bude součástí publikace zaměřené na inovace v práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami, kterou MPSV představí na podzim.
přečíst celý článek


3.7.2018, Sekce: Aktuality

„OSPOD sobě“ - setkání zástupců orgánů sociálně-právní ochrany města Brna a Jihomoravského kraje

V polovině června se uskutečnilo setkání 40 zástupců OSPOD z celého Jihomoravského kraje za účelem prodiskutovat palčivá témata a sdílet dobrou praxi.
přečíst celý článek


28.6.2018, Sekce: Aktuality

Jak ocenit a získávat nové pěstouny

V rámci projektu Ministerstva práce a sociálních věcí „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“ a jedné z jeho aktivit zaměřené mimo jiné na nové způsoby vyhledávání zájemců o pěstounskou péči byl v 8 krajích iniciován vznik pracovních skupin, jejichž cílem je rozvíjet náhradní rodinnou péči v daném kraji. Skupiny tvoří zástupci krajských úřadů, orgánů sociálně-právní ochrany, neziskových organizací a projektových pracovníků MPSV, kteří se schází přibližně jednou za měsíc. Jednou z jejich aktivit je příprava dne pěstounství, jehož hlavním cílem je ocenění stávajících pěstounů a dále plánování činností směřujících k náboru zájemců o pěstounskou péči. Dny pěstounství proběhnou v Jihlavě, Olomouci, Litomyšli, Hradci Králové, Ostravě a dalších, nejen krajských, městech na podzim tohoto roku.
přečíst celý článek


25.6.2018, Sekce: Aktuality

Nové webové stránky a interaktivní kalendář pro odbornou veřejnost pracující s ohroženými dětmi v Jihomoravském kraji

Ve spolupráci s Krajským úřadem Jihomoravského kraje, odborem sociálních věcí, vznikl na nových webových stránkách: www.spo-jmk.cz zaměřených na sociálně-právní ochranu dětí Jihomoravského kraje interaktivní kalendář. Impulsem k jeho zavedení byly výsledky mapování projektů a aktivit na téma sociálně-právní ochrany dětí v Jihomoravském kraji (dále jen JMK), které realizovala krajská síťařka Martina Cirbusová, pracovnice projektu MPSV „Systémový rozvoj a podpora nástrojů sociálně-právní ochrany dětí“.
přečíst celý článek


22.6.2018, Sekce: Aktuality

Spolu a včas ohroženým dětem – podpora spolupráce škol a neziskových organizací v Pardubicích

Jak optimálně pomoci dítěti, které se dostalo do obtíží? Jakou úlohu má v pomoci ohroženým dětem škola, nezisková organizace či orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD)? Jak by měla vypadat fungující spolupráce? Tyto otázky byly hlavním tématem setkání ředitelů a výchovných poradců ze základních škol, zástupců neziskového sektoru a pracovníků OSPOD z bývalého okresu Pardubice.
přečíst celý článek


6.6.2018, Sekce: Aktuality

Jak zkrotit (svou) příšeru

Umět seberegulovat se je pro někoho hračka – tedy ovládat se a chovat se přiměřeně situacím, tak, jak by se očekávalo a jak by se to ve škole či na pracovišti slušelo. Ne však pro děti, které prožily nějaké trauma. „Děti, které musí použít 3-4 krát více energie na to, aby se soustředily či něco naučily, bývají za své specifické projevy v chování trestány. Vždy existuje důvod, proč děti zlobí, běsní či se chovají tak, že nás to jako rodiče, pěstouny, učitele či sociální pracovníky může vytáčet. Je však třeba pochopit příčiny tohoto chování, abychom mohli těmto dětem pomoci pochopit, co se v nich děje,“ říká dětský psycholog Lars Halaas Lyster z Norska, který sdílel své zkušenosti z praxe na seminářích pořádaných Českou odbornou společností pro inkluzivní vzdělání (ČOSIV), dne 23. a 24. května v Praze.
přečíst celý článek



Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024