Aktuality
Hlavní stránka Aktuality
16.10.2020, Sekce: Aktuality
Dítě v pobytové péči – specifika vyhodnocování situace dítěte a rodiny a individuálního plánování
Umístění dítěte do jakékoliv formy pobytové péče (př. kojenecký ústav, dětský domov, výchovný ústav apod.) je vždy výrazným zásahem do života dítěte a rodiny. Provází ho obvykle náročné situace spojené s přesunem dítěte do pobytového zařízení, jeho adaptací na nové prostředí, zároveň potřeba zachování co nejbližšího kontaktu s rodiči a intenzivní podpora rodičů tak, aby se dítě mohlo v optimálním případě rychle vrátit domů. Nároky na vyhodnocení situace dítěte, a zejména plánování další práce s dítětem a rodinou spočívají především na pracovnicích a pracovnících orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), kteří jsou koordinátory pomoci dítěti a rodině. V článku zveřejněném v časopisu Sociální práce / Sociálna práca se dozvíte více o nástroji vyhodnocení situace dítěte a rodiny, který spolu s individuálním plánem ochrany dítěte tvoří základní součást sociální práce pracovníků OSPOD s ohroženými dětmi a jejich rodinami.
přečíst celý článek
5.10.2020, Sekce: Aktuality
Příprava mladých dospělých vyrůstajících v pobytových zařízeních na odchod do dospělého života. Výsledky unikátního výzkumu
Přechod z dětského domova či jiného pobytového zařízení do dospělosti je pro řadu mladých dospělých náročným obdobím spojeným s řadou obav. Oproti jiným vrstevníkům se často nemohou spolehnout na pomoc a zázemí své rodiny. Co by mohlo pomoci těmto mladým lidem postavit se na vlastní nohy? Jak to vnímají samotní mladí dospělí, kteří ústavní péčí prošli? Co k tomu dodávají ostatní aktéři, kteří je provázejí přípravou na odchod ze zařízení - sociální pracovníci orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), ředitelé pobytových zařízení a zástupci neziskových organizací? Seznamte se s výsledky unikátního průzkumu Nadačního fondu Krok domů a některými aktivitami MPSV v oblasti podpory mladých dospělých vyrůstajících v náhradní péči při vstupu do samostatného života.
přečíst celý článek
18.9.2020, Sekce: Aktuality
Podívejte se na příspěvky z Fóra rodinné politiky. Co zaznělo v příspěvku Děti mimo rodinu?
Jak změnit systém náhradní rodinné péče v ČR? Co jsou priority a jak podpořit život dětí v rodinách? Panuje v České republice rakouský byrokratismus kombinovaný se sovětským kolektivismem? Jaké jsou trendy v oblasti umisťování dětí do dětských center (bývalých kojeneckých ústavů)? Proč je důležité více zkoumat důvody odebírání dětí z rodin a na co se zaměřit v oblasti prevence? Jaké aktivity v oblasti legislativy chystá MPSV?
přečíst celý článek
11.9.2020, Sekce: Aktuality
Jak na participaci? Nový metodický průvodce z dílny LUMOS
„Naše osobní příběhy pomáhají najít ta nejlepší řešení.“ Jeden z podtitulů metodiky, kterou připravila organizace LUMOS, která se dlouhodobě zaměřuje na změny v systému péče o ohrožené děti, aby co nejvíce dětí mohlo vyrůstat především ve své rodině, popřípadě v rodině náhradní. Metodika vás provede zkušenostmi LUMOS se zapojováním dětí a mladých dospělých, kteří se vyjadřují k tématům souvisejícím s právy dětí, života mimo rodinu a v institucích. Získáte i detailní návod, jak aplikovat principy participace ve vaší praxi či jak založit participační skupinu. Seznamte se s metodikou a podívejte se na zkušenosti se zapojením sebeobhájců LUMOS v projektech MPSV.
přečíst celý článek
28.7.2020, Sekce: Aktuality
Pozvánka na Fórum rodinné politiky-aktualizovaný program a registrace
Zveřejňujeme aktualizovaný program 3. ročníku Fóra rodinné politiky, které se koná ve dnech 3. až 4. září 2020 na Univerzitě v Pardubicích. Z oblasti sociálně-právní ochrany dětí se můžete těšit na workshopy zaměřené např. na spolupráci sociálních služeb, OSPOD a škol v oblasti pomoci rodinám v krizi či tématiku náhradní rodinné péče. Součástí diskusí budou i témata zaměřená na násilí v rodinách v době pandemie COVID-19 a mnoho dalšího.
přečíst celý článek
21.7.2020, Sekce: Aktuality
V POHYBU podruhé – zpravodaj z projektu MPSV k tématice ohrožených dětí
Co se dozvíte v druhém čísle zpravodaje? Tentokráte více praktických informací z aktivity zaměřené na metodickou podporu pracovnic a pracovníků OSPOD v oblasti vyhodnocení situace dítěte a rodiny a tvorby individuálního plánu ochrany dítěte. Najdete zde shrnutí poznatků z metodické podpory OSPOD, ohlasy pracovnic a pracovníků OSPOD, časté dotazy a odpovědi a mnohé další. Součástí zpravodaje jsou i odkazy na oborové články, metodiky či studie.
přečíst celý článek
26.6.2020, Sekce: Aktuality
„Která péče o dítě je nejlepší? Ta, na které se rodiče dohodnou.“ Nejen to zaznělo na semináři Rozchodem rodina nekončí
Organizace Aperio ve spolupráci s Ligou otevřených mužů pořádala dne 9. června 2020 kulatý stůl na palčivé téma rozcházejících se rodin s důrazem na děti, na které situace často negativně dopadá ze všech nejvíc. Záštitu nad akcí převzala senátorka Šárka Jelínková. Tématem kulatého stolu nebyla jen negativa a chyby systému, ale především sdílení dobré praxe v podpoře rozcházejících se rodin a představení nových služeb pro rozcházející se rodiče a jejich děti. Své zkušenosti sdíleli zástupci justice, OSPOD či sociálních služeb. Pohled na roli OSPOD v rozvodových řízeních představila i zástupkyně MPSV. Přinášíme vám shrnutí příspěvků, včetně odkazů na užitečné materiály pro odborníky i rodiče.
přečíst celý článek
26.6.2020, Sekce: Aktuality
Zpravodaj Rodina – informace z oblasti rodinné politiky a ochrany práv dětí na jednom místě
„Připravili jsme nový newsletter Rodina, jehož prostřednictvím Vás budeme pravidelně informovat o aktualitách rodinné politiky, o projektových aktivitách odboru a v neposlední řadě také o dotačních titulech na podporu rodin,“ zmiňuje Martina Štěpánková Štýbrová, ředitelka odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí k prvnímu číslu zpravodaje.
přečíst celý článek
1.6.2020, Sekce: Aktuality
Děti dnes slaví svůj den. Co chystá MPSV a o čem byla řeč v Sama doma
Všechny děti jsou jedinečné a mají právo na ochranu svých práv, díky Úmluvě o právech dítěte a dalším souvisejícím zákonům. Ne všechny děti mají to štěstí vyrůstat se svou rodinou, žít v láskyplném a bezpečném prostředí, zažívat blízkost pečující osoby či rozvíjet svůj potenciál. I proto se u nás a ve světě slaví Mezinárodní den dětí, který připadá na 1. června, a jenž má kromě oslav a zábavného programu pro děti upozornit širokou veřejnost na práva a potřeby dětí. A jak podporuje naplňování práv dětí MPSV?
přečíst celý článek
19.5.2020, Sekce: Aktuality
„Chceme to vidět tvýma očima.“ Metody a techniky práce s ohroženými dětmi a rodinami – inspirace pro praxi
Úkolem sociálních pracovníků orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) je mimo jiné zjišťovat názor a přání dítěte a bezpečnou formou dítě zapojovat do záležitostí, které se ho týkají. Získávání pohledu dítěte je nedílnou součástí metody podrobného vyhodnocení situace dítěte a rodiny – je jedním ze základních podkladů pro zhodnocení ohrožení dítěte a naplánování účinné podpory formou stanovení individuálního plánu ochrany dítěte (IPOD). Jakými nástroji je možné podpořit zapojení dětí do poskytování služby, co lze využít k podpoře komunikace s dětmi a rodinami o nelehkých tématech či proč je důležité využívat nástroje k vyhodnocení rizik ohrožení dítěte? Nejen těmito tématy nás provedly lektorky online kurzu Metody a nástroje pro práci s ohroženými dětmi a rodinami, který připravila organizace LUMOS. Pracovnice neziskových organizací Aufori, Šafrán dětem, Ratolest či Amalthea nás seznámily se svými novými projekty, nástroji či materiály, které využívají při práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami. Jejich zkušenosti mohou sloužit jako inspirace pro ...
přečíst celý článek
26.3.2020, Sekce: Aktuality
Jak hovořit s dětmi o koronaviru - letáky pro děti, i pro pečovatele
Situace nouzového stavu spojená s epidemií koronaviru (COVID-19) je náročná a nová pro nás všechny. Porozumět všem opatřením může být obtížné obzvláště pro děti, které potřebují srozumitelné informace, a je třeba jim věnovat pozornost. Ve specifické situaci jsou děti a dospívající, kteří žijí v pobytové péči, mohou mít obavy ze situace, omezený kontakt s rodinou, spolužáky, kamarády, jiný režim, než jsou zvyklí. Podobně je tomu tak u dětí, které jsou samy či se svými rodinami klienty různých podpůrných služeb nebo orgánu sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) - mohou mít v tuto chvíli ztížený přístup ke službám či informacím. Přinášíme vám shrnutí tipů pro děti a dospívající, kteří hledají pomoc, vyrůstají v pobytových zařízeních bez svých blízkých, a pro profesionály, kteří o ně pečují.
přečíst celý článek
20.3.2020, Sekce: Aktuality
Základní východiska práce s ohroženými dětmi a rodinami v době protiepidemiologických opatření
Zveřejňujeme stručný souhrn stanovisek k výkonu sociálně-právní ochrany dětí v době nouzového stavu a karantény. Stanoviska byla definována vždy v reakci na aktuálně platné usnesení vlády nebo vydané mimořádné opatření. Vzhledem k tomu, že je výkon sociálně-právní ochrany dětí ukotven zákonem (není poskytován volitelně na základě smlouvy), je možné základní postupy nastalé situaci pouze částečně přizpůsobit, nikoliv zákonná ustanovení bez dalšího rušit nebo měnit.
přečíst celý článek