Opatrovník nezletilého dítěte

Hlavní stránka Děti Tvoje práva Porušují má práva! Opatrovník nezletilého dítěte

Kdo?

Opatrovníkem většinou bývá ustanoven sociální pracovník/pracovnice ze „sociálky“, který/á je ale pověřený soudem, aby po dobu kdy probíhá řízení, chránil/a zájmy a hájil/a práva nezletilého dítěte.

Náplň: Opatrovník by Ti měl pomoci ochránit a naplnit Tvá práva, ochránit Tvé zájmy, pomoci Ti v obtížních situacích, být s Tebou v pravidelném spojení a to vše za Tvé spoluúčasti.

Dále opatrovník je přítomen u soudního jednání. Kdykoliv je soudní jednání, tak opatrovník co Ti byl přidělen, se taky musí dostavit. Tento člověk je součástí řízení spolu s Tebou a druhou stranou (například Tvými rodiči). To znamená, že i přesto, že máš své rodiče, kteří za Tebe zodpovídají, tak soud Ti pro určité řízení stanoví opatrovníka, aby nedošlo ke možnému dočasnému střetu zájmu mezi Tvými rodiči (zákonnými záastupci) a Tebou (nezletilé dítě). V tomto případě se jedná o tzv. „kolizního opatrovníka“.

Opatrovník je stanoven také v případech: ohrožení majetkových zájmů dítěte, při omezení rodičovské zodpovědnosti, řízení o osvojení a v zájmu dítěte z jiných důvodů.

Jak?

Opatrovník je Ti stanoven soudem a tak postup jak toho pracovníka kontaktovat je spíše obrácený a to znamená, že on/ona by měl kontakotvat Tebe aby se Ti představil/a a vysvětl/a Ti proč Ti byl/a přidělen/a.

To znamená, že pokud jsi v DD, tak se za Tebou staví a řekne Ti, že je Tvůj opatrovník a že Ti byl přidělen/a z toho a toho důvodu na takovou a takovou dobu.


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2023