Jaká jsou tvá práva?

Pro umístění do ústavní výchovy platí obecně několik pravidel:

  1. Měl by si být umístěn, pakliže je to možné, co nejblíže k tvým blízkým.
  2. Měl by si být umístěn společně s tvými sourozenci. Popřípadě, jestli už některý z tvých sourozenců v ústavu je, tak nejlépe k němu.
  3. V ústavním zařízení tě musí seznámit s pravidly „Jak to tady chodí“, kterým se říká vnitřní řád. Jak takový vnitřní řád vypadá, se můžeš podívat ZDE . Každé zařízení má svůj, ale jednotlivé řády by se neměly výrazně lišit. Pakliže tě s pravidly nikdo neseznámí, je to chyba. Ozvi se, ptej se, co můžeš, na co máš nárok, jaké jsou tvé povinnosti.  Je třeba mít na paměti, že jakmile máš práva, máš i povinnosti. Pokud něčemu z vnitřního řádu nerozumíš, ptej se vychovatele, sociální pracovnice, ředitele zařízení.
  4. V zařízení tě musí pravidelně, minimálně jedenkrát za tři měsíce, navštěvovat tvá sociální pracovnice z příslušného městského úřadu. Ta s tebou bude probírat tvoje problémy, situaci u tebe i v rodině. Je to také člověk, na kterého se můžeš obrátit, když si s něčím zásadním nespokojený, když potřebuješ poradit, když se cítíš bezradný. Máš právo s ní mluvit o samotě.
  5. I po umístění do zařízení máš právo na kontakt se svými blízkými.

Samozřejmě na tyto stránky nedokážeme dát úplně vše, co by tě mohl zajímat. Jestli tě tedy něco zajímá, neboj se nás zeptat. Dotaz můžeš poslat na tento mail: otazky@pravonadetstvi.cz

Možná některé odpovědi nalezneš na stránce věnované těm, kteří se v takovémto zařízení už ocitli ZDE.


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024