Právo a zákony

Lidská práva, dětská práva, právo na život, právo na vzdělání a tak dále. Samá práva, ale co to vše pro mě znamená?

Nejdůležitější je zjistit: Co to vlastně je to právo? Práva vyjadřují věci, které člověk může dělat, a nebo věci které může mít.

Vem si to tak, že nejen každý dospělý člověk má svá práva, ale i každé dítě má svá práva. Práva nám umožňují, abychom všichni spolu lépe vycházeli, ale zároveň práva jsou důležitá, aby nás ochránila. A proto i každé dítě by mělo vědět o všech svých právech. To znamená, že i Ty bys měl/měla vědět, jaká máš práva. Ale zároveň to také znamená, že máš určitou zodpovědnost a povinnost vůči ostatním lidem.

Pod pojmem právo si můžeš třeba představit, že máš právo na soukromí, ale na druhou stranu i ty bys měl respektovat soukromí ostatních.

Aha a je to něco co potřebuju? Ano! A proč?

Důležité je rozlišit jestli něco chci a nebo jestli něco potřebuji. Jsou věci, které chci, jako je nejnovější mobil, ale jsou věci, které potřebuji, jako je být v kontaktu se svou rodinou a nebo s někým blízkým.

Např. děti potřebují jídlo, pití, rodinu, oblečení, vzdělání a podobně. Jsi překvapený, že potřebuješ rodinu? Tak nebud‘! Ano, každé dítě potřebuje rodinu a má právo nebýt odděleno od svých rodičů.


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2021