Zajímá se o tebe sociálka

Hlavní stránka Děti Tvoje situace Jsi doma Zajímá se o tebe sociálka

Když se o tebe nebo tvou rodinu, začne zajímat odbor péče o děti, hodně záleží, o jaké problémy vlastně jde. Pakliže ty sám nevíš v čem je problém (třeba něco ve škole?), neboj se zeptat rodičů, nebo přímo sociálních pracovníků, nebo prostě někoho, ke komu máš důvěru (učitel, trenér, apod.), a dotyčná osoba by mohla vědět co se děje.

Každopádně nejdříve je třeba vzniklé problémy řešit tam, kde vznikly – u tebe, ve tvé rodině, ve škole apod. Odbor péče o děti by tobě/Vám měl v tomto pomoci. Je také možné se obrátit s žádostí o pomoc třeba na některou neziskovou organizaci, které pomáhají rodinám, pakliže u Vás nějaká působí (zase by vám měla pomoci „sociálka“, popřípadě se podívej na internet – do vyhledávače si zadej např. sociálně aktivizační služby).

Někdy se ale stane, že tvé problémy, nebo problém tvé rodiny, jsou tak velké, že se odbor péče o děti rozhodne podat k soudu návrh na tvé (popřípadě i tvých sourozenců) „odebrání“ z rodiny. Co to vlastně znamená? Jestliže se problém nedá řešit rychle a tak, aby si mohl zůstat u rodičů, prostě doma, je potřeba nezletilé děti z rodiny, nejlépe na určitou, nezbytně dlouhou dobu, přemístit do „bezpečného prostředí“, říká se tomu náhradní péče. Co to znamená?

Je důležité říct, že před každým takovýmto rozhodnutím bys měl mít právo vyjádřit se k věcem, které se tě týkají. Neboj se si o toto právo říci.

Když nerozumíš tomu, co se děje, opět se neboj zeptat. Máš právo na odpověď!

Je třeba zdůraznit, že i přesto, že soud rozhodne o tvém umístění do prostředí mimo tvou rodinu, máš stále právo být v kontaktu se svými blízkými, pakliže tento kontakt soud nějak neomezí (to se stává například tehdy, když doma rodiče své děti týrají a/nebo zneužívají).


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2023