Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí

Hlavní stránka Projekty Ukončené projekty Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí

 

Realizace projektu: 1. 4. 2021 - 30. 6. 2023
 

UNIKTÁNÍ PROJEKT RADY EVROPY K PARTICIPACI DĚTÍ A MLADÝCH DOSPĚLÝCH V ČR

 

Ministerstvo práce a sociálních věcí spustilo 2letý projekt Rady Evropy „Participace dětí v Evropě – posilování národního rámce a aktivit v rámci participace dětí , který se zaměřuje na zapojování dětí a mladých dospělých do tvorby politiky na národní úrovni.

Participace dětí v rozhodovacích procesech v posledních letech získává na důležitosti. Naslouchat názoru dětí a mladých dospělých, se považuje za klíčové pro budování jejich lidské důstojnosti a zdravého vývoje. Tento projekt je dalším krokem v tom, aby byla participace dětí vnímaná jako běžná součást každé aktivity, ne jako výjimka.

Projekt koordinuje Rada Evropy a je financován Programem Evropské Unie pro práva, rovnost a občanství (2014–2020). Projekt je implementován od 1. 4. 2021 do 31. 3. 2023 a spolupracují na něm kromě České republiky Finsko, Slovinsko, Portugalsko a Island. 

Hlavním cílem projektu je zvyšování povědomí ohledně participace dětí v Evropské unii, členských státech Rady Evropy a podpora národních aktivit v rámci oblasti zapojování dětí a mladých dospělých. Projekt zvyšuje povědomí a podporuje používání unikátního nástroje Rady Evropy „Sada indikátorů pro participaci dětí“ (CPAT) a nové metodiky „Participace dětí“ v rámci národních aktivit.

Mezi klíčové očekávané výsledky projektu patří „možnost dětí podílet se na jednotlivých rozhodovacích procesech“, „zvýšené povědomí a politická ochota osob s rozhodovací pravomocí“, „školení pro profesionály, jak implementovat participaci dětí do jejich pracovního života“, „legislativní doporučení a změny politiky v oblasti zapojování dětí“. Díky projektu vznikne „Evropská platforma k participaci dětí a mladých dospělých“ s cílem sdílet příklady dobré praxe.

 

Více o projektu zde: Europe gets ready to strengthen national child participation frameworks and action - News (coe.int)

 

Kontaktní osoba:

Mgr. Kristýna Jůzová Kotalová

Vedoucí oddělení koncepce ochrany práv dětí a transformace služeb pro rodiny a děti

kristyna.kotalova@mpsv.cz

+420 724 178 774

Ministerstvo práce a sociálních věcí 

 

 English version


Copyright © 2013 MPSV  Kontakt  |  O webu

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Webové stránky: NETservis s.r.o. © 2024